US Üyeliğiyle Overwatch EU'da Oynanabilir Mi? | TürkOW
beta

Son zamanlarda gerek sosyal medya üzerinden, gerek forum üzerinden, gerekse YouTube kanalımızdan benzer sorular tarafımıza iletiliyor. Bu soruya artık tek bir ağızdan cevap vermenin çok daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Önce bize iletilen sorunun ne olduğuna göz atalım, ardından geçmişte Blizzard’ın diğer oyunlardan bu durumla ilgili ne gibi uygulamalar yapıldı onlara göz atalım.

Oyuncuların sıkça dile getirdiği soru “Overwatch US üyeliğiyle Overwatch EU sunucusunda oynayabilir miyim?” şeklinde. Bu sorunun şimdilik net bir cevabı yok çünkü Blizzard, Overwatch sunucularının bölgelere göre ayrılmadığını, herkesin tek bir alanda buluştuğunu belirtiyor. Peki bu soru neden bu kadar önem taşıyor?

Sorunun önem taşımasının nedeni tamamen ekonomik koşullar. Döviz bazında Dolar, Euro’dan daha düşük olduğu için TL bazında Overwatch US üyelikleri daha ucuza satın alınabiliyor. Oyuncular bu nedenle üyeliklerini oradan almayı ve oyuna girmeyi tercih ediyorlar ama geçmişteki örnekler bunun sorun çıkarabileceğini bizlere gösteriyor.

World of Warcraft gibi Blizzard’ın temel oyunlarından biri olan oyunda bölgesel ayrımlar karakter taşınmalarını imkansız kılıyor. Üyeliklerin bölgelerini değiştirseniz bile hesabınıza ait veriler ilk başladığınız bölgede tutuluyor ve diğer bölgeye aktarılamıyor. Benzer uygulama Hearthstone için de geçerli. Blizzard’ın yeni gözdelerinden biri olan oyunda bölgesel değişim yapabilmek ancak mevcut hesabın verileri kaybedilerek gerçekleştirilebiliyor.

Overwatch US'den EU'ya Üyelik Transferi

overwatch us to eu

Buradan çıkaracağımız sonuca göre ilerleyen zamanlarda Blizzard, Overwatch için bölgesel ayrıma gittiği zaman hesaplarınıza ait verilerin ilk başladığınız bölgede kalacağı ve diğer bölgeye taşınmasının mümkün olmadığıdır. Bununla birlikte mevcut üyeliğinizle başlamış olduğunuz bölgede oynamaya devam edebilirsiniz ama bu sefer gecikme yani ping unsurunu hesaba katmanız gerekmektedir.

Kısacası oyuncuların aklındaki soruları şu şekilde yanıtlayabiliriz:

Overwatch US üyeliğiyle Overwatch EU sunucusunda oynanabilir mi?

  • Ortada şimdilik tek bir sunucu olduğu için evet oynayabilirsiniz.

Overwatch US ve Overwatch EU sunucuları ileride ayrı ayrı olursa ne olacak?

  • Üyeliğinizi ücretsiz veya ücretli olarak diğer bölgeye taşıyabilirsiniz ancak karakterlerinize yani hesabınıza ait verileri taşıyamazsınız. Her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalırsınız.

Overwatch EU sunucusu açıldığında Overwatch US hesabımla aynı bölgede oynamaya devam edebilir miyim?

  • Evet edebilirsiniz ancak ping sorunuyla baş etmeniz gerekir. Yüksek ping değerlerinde bu oyunu oynayabilmeniz pek mümkün değildir.

TürkOW olarak şimdilik toparladığımız bilgiler bunlardan ibaret. İlerleyen zamanlarda çok daha farklı bilgiler ortaya çıkarsa bu yazıyı güncelleyeceğiz. Kafanızda hala sorular varsa yorum yaparak bunları bize ulaştırabilir veya TürkOW forumunu ziyaret ederek orada sorunuzu diğer oyuncularla paylaşabilirsiniz.

Kitap okumayı seven ve kendi halinde yazarlık yapmaya çalışan Blizzard hayranı bir insan.
Overwatch Beta Davetiyesi Duyurusu
20-23 Kasım Overwatch Beta Test Etkinliği

Yorumlar

TARİH
Görüntülenme 4490
  • Eren

    aynı şekilde diabloyu alsak oynayabiliriz demi ?

5
Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh