Overwatch'ta Play of the Game Kaydetme | TürkOW

Son dönemlerde artış gösteren Play of the Game çılgınlığına katılmak istiyorsunuz ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Size bunu nasıl yapabileceğinizi anlatan ufak bir rehber hazırladık. Burada yer alanları takip ederek Overwatch’ta Play of the Game kaydetme konusunda ihtiyaç duyulan her türlü bilgiye sahip olabileceksiniz.

Play of the Game kaydetme konusunda aşağıda birçok farklı alternatifiniz yer alacaktır. Bunlardan hangisi kolayınıza geliyorsa onu kullanarak yakalamış olduğunuz Play of the Game anlarını kaydedip arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Play of the Game elde etmek çok kolay değildir. Ayağınıza gelen bu fırsatı tepmeyi düşünmemelisiniz.

Play of the Game Kaydetme Yöntem 1 – Windows 10 DVR

Windows 10 sahibiyseniz oyun kaydetme işlemini kolaylaştıracak bir araca dahili olarak sahipsiniz demektir. Windows 10 DVR adını taşıyan özellik sayesinde oyunlardan görüntü kaydı yapabilirsiniz. Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı anlatmaya çalıştık. Okuduktan sonra oldukça kolay olduğunu siz de fark edeceksiniz.

  • Oyundayken Windows Tuşu + G kombinasyonunu yaptığınız zaman Windows 10 DVR özelliğine ait Game Bar ögesi karşınıza çıkacaktır. Bu öge tam ekranda oynanan oyunlarda bazen sorun çıkarabilmektedir. Bu nedenle oyunu Windowed Mode biçimine getirerek kayıt yapmalısınız.
  • Game Bar karşınıza çıktıktan sonra dilediğiniz anı kırmızı nokta butonuna basarak kaydetmeye başlayabilirsiniz. Kayıt işlemini başlattıktan sonra sağ üst köşede bir sayaç çıkacaktır. Kaydı durdurmak için yine kırmızı butona basmanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri Windows Tuşu + Alt + R kombinasyonuyla kısa yoldan gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 DVR maalesef tam ekran oyunlardan hoşlanmamaktadır. Oyununu Windowed Mode biçimine aldıktan sonra kayıt yapmanız çok daha doğru olacaktır.

Play of the Game Kaydetme Yöntem 2 – NVIDIA ShadowPlay

Ekran kartınız NVIDIA ise ve desteklenen kartlardan birisine sahipseniz NVIDIA ShadowPlay kullanarak oyun anlarınızı kayıt altına alabilirsiniz. Bu yöntemin özel koşulları olduğu için her oyuncu için ideal bir yöntem değildir. Örneğin, NVIDIA kartınız yoksa bu yöntemi kullanma şansınız olmayacaktır.

  • Varsayılan ayalarda ShadowPlay kapalı olacaktır. Kayıt yapacağınız sırada bunu açmalısınız. NVIDIA GeForce Experience uygulamasını çalıştırın ve ardından sağ üst köşede yer alan ShadowPlay butonuna basın. Açılan pencerenin sol kısmında yer alan düğmeye basarak ShadowPlay özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.
  • Varsayılan ayarlarda ShadowPlay oyununuzun son 5 dakikasını kayıt altına alıp paylaşılabilir hale getirmektedir. Alt + F10 kombinasyonunu yaparak bu kayıt alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat belirli bir kısmı kayıt altına almak istiyorsanız Alt + F9 kısa yolunu kullanarak kaydı başlatabilir ve yine aynı kısa yolla kaydı durdurabilirsiniz.

NVIDIA ShadowPlay oyun kaydetmeyi kolaylaştırsa bile oyundaki performansına etki edebilecek bir özelliktir. Oyunları tam ekran çalıştırarak kayıt almanızı sağlaması güzel bir şeydir ama kabaca ifade etmek gerekirse bu özellik aktifken %5-10 dolaylarında performans kaybı yaşayabilirsiniz.

Play of the Game Kaydetme Yöntem 3 – AMD Gaming Evolved

AMD Gaming Evolved veya diğer adıyla Raptr, AMD ekran kartlarına sahip olan kişilere özel bir uygulamadır. Plays.tv ile entegreli bir biçimde geldiği için son derece kullanışlıdır. Kullanım için belirli gereksinimlere sahip olduğu için herkes tarafından kullanılamayabilir ama tam ekran oyun oynarken görüntü almak istiyorsanız bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

  • Bu uygulama ile oyun kaydı almak istiyorsanız iki farklı yönteminiz olacaktır. Bu yöntemlerden ilki Highlight Clips özelliğini etkinleştirmek, diğeri ise Session Record özelliğini etkinleştirmek şeklinde bilinmektedir. Birinci özellik size kısa süreli videolar oluşturma fırsatı sunarken diğeri tüm oyunu kayıt almanıza imkan tanır. Burada Highlight Clips özelliğini aktif hale getirmeli diğerini ise devre dışı bırakmalısınız.
  • Oyunda yakalamak istediğiniz anı belirledikten sonra F9 tuşuna basarak kayıt almaya başlayabilir ve yine aynı tuşa basarak kaydı durdurabilirsiniz. Dilerseniz bu tuşları AMD Gaming Evolved içerisinden kendi isteğinize uygun şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca CTRL + F2 kombinasyonuyla videolarınızı kaydetmeyi başarabilirsiniz.

AMD Gaming Evolved içerisinde yer alan DVR özelliği video kaydı yapmanızı sağlayabilir. En azından AMD ekran kartınız varsa bunu kullanmayı deneyebilirsiniz. Oyun içerisinde %5-10 dolaylarında performans kaybı yaşamanız söz konusu olabilir. Bunu aklınızdan çıkartmamalısınız.

Artık oyun kayıtlarını nasıl alacağımızı öğrendik. Sıra bu kayıtları nasıl ve nereye yükleyeceğimiz sorusuna cevap bulmaya geldi. Bunun için iki farklı alternatifiniz bulunmaktadır. Genellikle Play of the Game videoları yaklaşık 30 saniye uzunluğunda olduğu için bunları YouTube’ta paylaşmak çok akıllıca olmayabilir. Bunun için GIFYCat kullanmayı düşünebilirsiniz.

Overwatch Play of the Game kaydetme konusunda bu üç programa bağlı kalmak zorunda değilsiniz. FRAPS veya Bandicam gibi programları kullanarak yine oyun kaydı alabilirsiniz. Fakat gerek ücretsiz oluşları ve gerek ise kullanışlı olmaları açısından bu yukarıda bahsettiğimiz üç yöntem işinizi görebilecektir.

Bize iletmek istediğiniz sorular olursa yorum yapabilir veya doğrudan Türkow Forumuna geçerek bir konu açabilirsiniz.

Kitap okumayı seven ve kendi halinde yazarlık yapmaya çalışan Blizzard hayranı bir insan.
Black Friday: Overwatch: Origins Edition 115-125 TL
22 Kasım 2016 PTR Yama Notları (Türkçe)

Yorumlar

TARİH
Görüntülenme 1819
5
Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh