Genji Kapsamlı Strateji Rehberi | TürkOW
overwatch-genji

Genji saldırı yönünde kullanılabilecek çok yönlü yeteneklere sahip bir kahramandır. Bununla birlikte oyunda onun kadar rahat hareket etme potansiyeline sahip başka bir karakter yoktur. Birebir kalındığında ise ondan daha fazla ölümcül olabilmek neredeyse imkansız gibidir.

Genji – Strateji ve Taktik Rehberi

Takımında Genji bulunan bir rakibe karşı oynamak çok zordur çünkü takımınızdan ayrılmanın bedeli ölümle tanışmak olabilir. Sahip olduğu tüm yeteneklerle her türlü rakibin başına bela olabilecek bu kahramanla oynamak tahmin ettiğiniz gibi çok kolay değildir. Yeteneklerine alışmak ve onun yeteneklerinde uzmanlaşmak ciddi beceri gerektirir.

Cyber-Agility

Cyber-Agility yeteneği sayesinde Genji herhangi bir haritada duvarlarda gezinebilir ve aynı zamanda havada iki kez sıçrama gerçekleştirebilir. Her haritada diğer kahramanların erişemeyeceği ama Genji’nin elini kolunu sallaya sallaya gidebileceği belirli noktalar vardır. Bu noktalara çıkmayı başardığınız zaman haritalardan en iyi şekilde faydalanmayı başarabilirsiniz.

Shuriken

Genji’nin ana silahı shuriken adını taşıyan envanteridir. Genji bunları istediği bölgeye doğru fırlatabilir ve her shuriken saniyeler içerisinde aynı doğrultuda ilerler. Fırlatılan shuriken belirli süre içerisinde hedeflenen noktaya ulaşır. Arada bir ulaşma süresi olduğu için uzun mesafeli saldırılarda rakipleri hedeflemek çok kolay değildir. Ancak sabit hedeflere karşı bu yetenekten olabildiğince verim alabilirsiniz.

Bu yeteneğin iki farklı kullanım biçimi vardır ve her kullanım biçimi koşullara uygun şekilde değerlendirilir. Rakip uzaktaysa, belirli aralıklarla olmak kaydıyla, aynı doğrultuda gidecek 3 shuriken fırlatabilirsiniz. Diğer taraftan, rakip yakındaysa, belirli aralıklarla olmak kaydıyla, yatay doğrultuda gidecek 3 shuriken fırlatma şansına sahip olabilirsiniz. Her saldırının koşullara uygunluğunu göz ardı etmeden bu yeteneği kullanmaya çalışmalısınız.

Deflect

Genji’nin en güçlü yeteneklerinden birisidir. Kendisine yapılan bir saldırıyı anında rakibine döndürebilecek bu yetenek sayesinde rakiplerinizi kendi silahlarıyla vurabilirsiniz. Bu yetenek sadece ekranda görebildiğiniz saldırıları rakibe geri göndermenize yardımcı olur; arkanızdan yapılacak saldırıları geri gönderemezsiniz.

Deflect yeteneğini kullanırken geri gönderilen rakip saldırıların kendi hedef işaretinizi tuttuğunuz noktaya doğru gideceğini unutmamalısınız. Size gönderilen saldırıyı gökyüzüne fırlatmak istemiyorsanız bu kurala dikkat etmelisiniz. Genji ile oynamak her zaman rakibi hedefleme konusunda sizi zorunlu kıldığında hedef antrenmanlarını daha çetin bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Deflect yeteneği ile yakın dövüş saldırılarını geri gönderemezsiniz ama onları engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte kanalize bir biçimde kullanılan yetenekleri geri döndürme şansımız yoktur. Aşağıdaki maddelere göz atarsanız geri gönderilemeyecek yeteneklerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

 • Symmetra – Photon Projector Beam
 • Symmetra – Sentry Turrets
 • Winston – Tesla Cannon
 • Zarya – Short Cannon Beam
 • Mei – Frost Stream

Swift Strike

Swift Strike yeteneğini birkaç farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bu yeteneği öncelikli olarak rakibe hasar vermek için kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda belirli noktalara ulaşmak için de kullanabilirsiniz. Size bu imkanı tanıması nedeniyle Swift Strike yeteneğini rakipten kaçmak, savunmaları aşmak ve hatta rakiplerin dikkatini dağıtmak için kullanabilirsiniz.

Swift Strike yeteneği ile tuzaklara hasar veremezsiniz. Bu nedenle tuzak veya mayın gördüğünüz zaman bu yeteneğini boşa harcamamaya özen göstermelisiniz. Ancak, Swift Strike ile rakibin koyduğu taret ögelerine hasar verebilirsiniz. Genji taret imha etmede en etkili kahramanlardan birisidir.

Swift Strike yeteneğinin dahil olduğu belirli kombinasyonlar sayesinde Genji’nin gücüne güç katabilirsiniz. Bu kombinasyonları öğrendiğiniz zaman Genji’yi çok daha rahat bir biçimde kullanmayı başarabilirsiniz. Kombinasyonlarla ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 • Shuriken + Swift Strike – Bu kullanımı ardışık bir biçimde gerçekleştirirseniz anında rakibin yanında bitmeyi başarabilirsiniz. Bu kombinasyon özellikle yakında olan hedeflerde fazlasıyla işe yaramaktadır. Anlık olarak hasar vermek istediğiniz zaman bu kombinasyonu kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Swift Strike + Shuriken + Normal Saldırı – Bu kullanımı ardışık bir biçimde gerçekleştirdiğiniz zaman rakibin yanına ulaşabilir ve olabildiğince yüksek miktarda hasar vererek saldırınızı gerçekleştirebilirsiniz. Rakip yakınlardaysa daha avantajlı olacağınızı unutmamalısınız.
 • Swift Strike + Swift Strike – Kulağa saçma geldiğinin farkındayım ama bu kombinasyonu yapabilme şansınız bulunmaktadır. Bir rakibi öldürdüğünüz zaman Swift Strike yeteneğinin bekleme süresi sıfırlanır. Ayrıca daha önce saldırmış olduğunuz bir rakip 3 saniye içerisinde takım arkadaşınız tarafından öldürülürse yine yeteneğiniz sıfırlanır. Bu sayede Swift Strike yeteneğini ardı ardına birkaç kez kullanabilirsiniz.

Dragonblade

Adım adım gidelim. Dragonblade, Genji’nin özel yeteneğidir. Bu yeteneği kullandığınız zaman Deflect ve Swift Strike yeteneklerinizi kullanabilirsiniz ama Shuriken fırlatma şansına sahip olamazsınız. Dragonblade yeteneği aktifken biraz daha hızlı hareket edersiniz. Bununla birlikte yeteneği aktif hale getirir getirmez Swift Strike yeteneğinin bekleme süresi anında sıfırlanır.

Dragonblade yeteneğini kullandığınız zaman aktif hale gelmesi için belirli bir süre beklemeniz gerekir. Bu nedenle saldırı kombinasyonlarını gerçekleştirmeden önce güvenli bir yerde bu yeteneği aktif hale getirip ardından kombinasyonları gerçekleştirmeye çalışmalısınız.

Dragonblade yeteneğini asla canınız azken kullanmamalısınız. Bunu yaparsanız Genji’yi olabildiğince etkisiz hale getirmiş olursunuz. Bununla birlikte asla bu yeteneği yakın mesafeli saldırıları güçlü kahramanlar varken kullanmamaya çalışmalısınız. Aynı zamanda yeteneği ilk kez aktif ettiğinizde güvende olduğunuzdan emin olmak zorundasınız.

Genji’nin Dragonblade yeteneği başka kahramanlara ait belirli yeteneklerle bir araya getirildiğinde daha etkili olabilmektedir. Bunun için aşağıdaki maddeleri gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Takımınızda bu kahramanlardan birisi varsa özel yeteneğinizi kullanacağınız zaman kombinasyon avantajını sağlamaya çalışmalısınız.

 • Ana – Nano Boost
 • Lucio – Soun Barrier
 • Zarya – Protected Barrier
 • Zenyetta – Harmony Orb
 • Zenyetta – Transcendence
 • Soldier: 76 – Biotic Field
 • Hanzo – Dragonstrike
 • Mei – Blizzard
 • Widowmaker – Infra-Sight
 • Reinhardt – Earthshatter

Genji hakkında burada yer alan bilgilerden faydalanarak onu etkili bir biçimde kullanmayı başarabilirsiniz. Bununla birlikte kendi taktiklerinizi geliştirmeyi başarabilirsiniz. Genji hakkında bizimle paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa hemen foruma girip kendi konunuzu oluşturabilirsiniz.

Kitap okumayı seven ve kendi halinde yazarlık yapmaya çalışan Blizzard hayranı bir insan.
Sombra'nın Konsept Tasarımı ve Skin'leri
D.va Kapsamlı Strateji Rehberi

Yorumlar

TARİH
Görüntülenme 1300
5
Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh