D.va Kapsamlı Strateji Rehberi | TürkOW
dva-screenshot-001

D.va oyundaki en hareketli kahramanlardan birisidir. Sahip olduğu robot sayesinde bu hareketliliğe sahip olan D.va, düşük bekleme süresine sahip olmanın avantajıyla hızlı bir biçimde yer değiştirmeyi başarabilir ve aynı zamanda harita kontrolünü sağlayabilir. D.va, birçok kahramanın yeteneklerini ve saldırılarını engelleyebilen yeteneğe sahip olması nedeniyle oyunda en sık tercih edilen tank kahramanlarından birisidir.

D.va – Strateji ve Taktik Rehberi

D.va yeteneklerinin avantajıyla takımını saldırılardan koruyabilir ve onlara yeni saldırı fırsatları sunabilmektedir. Oyundaki en güçlü patlama yeteneğine sahip olduğu için maçın kaderini değiştirebilecek kahramanlardan birisidir. Rakip saldırıları engelleme, güçlendirme kullanımı konusunda düşük bekleme süresine sahip olma ve anlık olarak güçlü patlama saldırısı gerçekleştirebilme onun öne çıkmasını sağlayan özelliklerdir.

Fusion Cannons

Fusion Cannons, D.va’nın birincil saldırı silahıdır. Rakip ne kadar yakındaysa bu silahın gerçekleştireceği saldırılar bir o kadar fazla hasar verir. Bu silahın şarjör dolumu gibi bir sıkıntısı yoktur ve saldırılar gerçekleştirildiği gibi mermiler anında hedefe ulaşabilmektedir. Ancak D.va bu yetenekle saldırıya başladığı zaman kullandığı robot çok daha yavaş hareket eder. Tüm bu avantajlarına rağmen Fusion Cannons, uzak mesafede yer alan hedefleri vurmak için elverişli bir saldırı silahı değildir.


Boosters

Boosters, D.va’nın hareketlilik kazanmasını sağlayan yetenektir. Oldukça düşük bekleme süresine sahip olması nedeniyle sık sık kullanılabildiği için olağanüstü kullanışlı bir yetenektir. Bu yeteneği kullanırken aşağıdaki ipuçlarını değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

 • Can paketlerine doğru güçlendirme deneyerek canınızı anında doldurabilirsiniz. Bu yeteneğin en sık kullanılma yöntemlerinden birisi budur. Can paketlerine doğru hareket etmek en doğru kullanım yöntemlerinden birisidir.
 • Bu yetenek sayesinde haritada muazzam düzeyde hareketlilik kabiliyetine sahip olacağınız için harita kontrolünü sağlayabilirsiniz. Yüzünüzü hangi yöne doğru çevirirseniz o yöne doğru hareket edersiniz. Yeteneğin kullanırken buna dikkat etmelisiniz.
 • Bir mücadele sırasında anlık kaçış sağlayıp ardından tekrar savaşa dahil olabilmek için bu yeteneğin hızlı hareket kabiliyetinden faydalanabilirsiniz.
 • Bu yeteneği kullanarak rakipleri geriye veya havaya doğru ittirme şansına sahip olabilirsiniz. Haritada uçurumlara yakın tarafta bulunursanız rakibi uçurumdan aşağı fırlatmak için bir taktik uygulayabilirsiniz.
 • Dar bir alanda rakiplerin olduğunu görüyorsanız onlara doğru hamle yapıp oradan sıyrılabilir ve aynı zamanda onlara hasar verebilirsiniz.
 • Kahramanların özel yeteneklerinden kaçmak, kaybedilebilecek bir mücadeleden sıyrılmak ve hatta rakibin arkasından dolanmak gibi birçok hamleyi bu yetenek sayesinde kolayca yapabilirsiniz.

Defense Matrix

Defense Matrix güçlü bir savunma yeteneğidir. Size doğru gelen mermileri ve saldırıları engelleyen kanalize bir yetenektir. Kanalize bir yetenek olduğu için belirli bir süre kullanılabilir. Bununla birlikte Boosters yeteneğini ile etkileşimli bir biçimde kullanıldığından herhangi bir hasar almadan rakiplerin arasına kolayca dalış yapılabilmesini sağlamaktadır. Özellikle saldırı tarafında maça başlandığında D.va bu yeteneği aktif hale getirip kapıdan problem yaşamadan çıkılmasını sağlayabilir. Buna rağmen Defense Matrix belirli durumlarda işe yaramamaktadır:

 • Tüm yakın dövüş saldırılarında etkisizdir.
 • Tüm kanalize saldırılara karşı etkisizdir.
 • Lucio’nun Blast of Sound yeteneğine karşı etkisizdir.
 • Zenyetta’nın Orb of Discord yeteneğine karşı etkisizdir.
 • Symmetra’nın Sentry Turrets yeteneğine karşı etkisizdir.
 • Roadhog’un Chain Hook yeteneğine karşı etkisizdir.

Self-Destruct

Self-Destruct yeteneği D.va’nın ilk özel yeteneğidir. Kullanıldığı zaman D.va robotun içerisinde fırlar ve robot birkaç saniye içerisinde patlar. Bu patlama oyundaki en büyük patlamanın yaşanmasına neden olacağı için yeteneği stratejik olarak kullanmak oldukça önemlidir. Patlama D.va ve takım arkadaşlarını etkilemediğinden kullanırken daha rahat hareket edebilmek mümkündür.

Self-Destruct yeteneğinin oluşturduğu hasardan kurtulmak son derece kolaydır çünkü nesnelerin veya duvarların arkasına saklanıldığı zaman hasar etkisiz bırakılabilir. Buna rağmen yeteneğin etkisiz kullanıldığını söylemek doğru değildir. D.va bu yeteneğini kullandığı zaman rakipler belirli noktalara kaçmak isteyeceğinden kendi takımına rahat bir hareket yolu sunabilir.

 • Canınız çok az olduğunda Self-Destruct yeteneğini kullanmak epey akıllıca bir fikirdir. Robotun patlamasından sonra yeni bir robot çağırabilecek olduğunuzdan bunu avantajlı kullanıma çevirebilirsiniz.
 • Boosters yeteneği kullanıldıktan sonra Self-Destruct yeteneğinin kullanılması durumunda robot hedeflenen noktaya doğru uçar ve belirli süre içerisinde patlar. Bu sayede rakipleri hazırlıksız yakalayabilir veya Bastion gibi kahramanların hareket etmesini zorunlu hale getirebilirsiniz.
 • Reinhardt – Earthshaker yeteneği kullanıldıktan sonra kullanılacak Self-Destruct yeteneğiyle oyunun en acımasız kombinasyonlarından birisini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Zarya – Gravation Surge yeteneği kullanıldıktan sonra Self-Destruct yeteneği kullanılırsa yine etkili bir kombinasyon ortaya konabilir.
 • Mei – Blizzard yeteneği kullanıldıktan sonra kullanılacak Self-Destruct yeteneği rakipleri çaresiz bırakacak bir kombinasyon oluşturmanızı sağlayabilir.

Light Gun

Light Gun gizli bir silah değil çaresizlik karşısında D.va’nın tutunmasını sağlayan bir silahtır. D.va bir şekilde robotunu kaybettiğinde kullanabileceği silah Light Gun olur. Bu silah çok güçsüz gibi gözükebilir ama uzun mesafedeki düşmana saldırı düzenlemek için oldukça etkilidir. Bazı oyuncular bu etkinliği avantaja dönüştürerek insan biçiminde kalarak bu yeteneği kullanmaya çalışırlar. Tehlike anında ise hemen robotu çağırıp oradan uzaklaşırlar.


Call Mech

Call Mech, D.va’nın son yeteneği olmakla beraber özel yetenek statüsündedir. Bu yeteneği kullanmak için acele etmek hata yapmanıza neden olabilir. Özellikle doğuş bölgesine yakın bir yerdeyseniz bu yeteneği kullanmak yerine oraya dönüp yeni bir robot almak çok daha doğru olacaktır. Bunun yanında Call Mech düzenli olarak dolum yapacak ve hazır olduğunda bu yeteneği kullanabileceksiniz. Bu yeteneği hızlı bir biçimde kullanmak istiyorsanız Light Gun yeteneğiyle saldırı yapıp onu doldurmaya çalışmalısınız.

Kitap okumayı seven ve kendi halinde yazarlık yapmaya çalışan Blizzard hayranı bir insan.
Genji Kapsamlı Strateji Rehberi
7 Kasım PTR Yama Notları

Yorumlar

TARİH
Görüntülenme 938
5
Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh