Blizzard: Beta Key Dağıtımı Yapılmayacak | TürkOW

Bir süredir Blizzard ile Overwatch hakkında diyalog halindeydik, European Road to Blizzcon 2015 bitimi ile birlikte dün gece Avrupa Topluluk Temsilcisi Vaneras bizlere anlamlı bir mail gönderdi.

Orijinal e-Posta

Veneras overwatch mail 1
Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

turkow.com’daki güzel insanlara selamlar,

Ben Vaneras, Blizzard Entertainment’ta Avrupa Topluluk Temsilcisiyim. Eskiden World of Warcraft ile uzun bir süre çalıştım, şu anda ise Diablo III ve Overwatch’a odaklanmış durumdayım.

Kısa bir süre önce Overwatch hakkında bir sohbetimiz olmuştu, ben de bu e-postayla eğer hala Overwatch ile ilgileniyorsanız, oyun hakkındaki geribildirim ve sorularınızı çekinmeden bana gönderebileceğinizi hatırlatmak istedim. Tüm sorularınızı yanıtlayabileceğimin garantisini vermiyorum ama elimden geleni yapacağım.

 

Saygılarımla,

Vaneras

Topluluk Takımı

Blizzard Entertainment Avrupa

Biz sizler için en çok tartışılan konuların cevabını bulmak üzere ardı ardına sorularımızı yönelttik. Bazı sorularımıza kaçamak cevaplar alsakta şu an için verilen cevaplar bizleri tatmin etti.

Merhaba Vaneras, Beta çıkışından önce bizlere böyle bir imkân sunduğunuz için çok mutlu olduk. Tracer ve Soldier: 76’nın hikâyelerini anlatan kısa sinematik videolar ve öngösterim videolarına kesinlikle bayılıyoruz. Bu tür video serileri üretmeye devam etmenizi isteriz. Junkers’ta olduğu gibi yeni karakterler çıkmadan önce topluluğa gizli resim, çizgi roman hatta videolar göstererek topluluğun heyecanını arttırmak çok etkili olabilir. Ayrıca bizim gibi içerik hazırlayanlar da teoriler geliştirebilir, topluluk üyeleri arasındaki bağı kuvvetlendirebilir. Ancak yayımlayacağınız öngösterim içeriği ile kahramanların piyasaya çıkış tarihleri arasında en az bir gün ya da fazla süre olmalı. Örneğin, “A Moment in Crime” olayında biz daha yeni video altyazısını hazırlayıp haberini yapmışken 2 saat içerisinde yeni kahramanlar Junkrat ve Roadhog duyuruldu. Dolayısıyla, hazırladığımız teoriler ve diğer içerikler topluluğun gözünde biraz daha değersiz kaldı. Bu örneği bir şikâyet olarak algılamayın, bu durum sadece hislerimizi açıklamak içindi. Bu geribildirimlere ek olarak birkaç tane de sorumuz olacak. Umarız bu soruları siz yanıtlarsınız, biz de topluluk üyelerimizle paylaşırız.

 

Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

Tekrar merhaba TurkOW ekibi,

Geri dönüş yaptığınız için teşekkürler, birçok güzel soru için de teşekkürler.

Videolarımızı ve öngösterim içeriklerimizi beğendiğinize sevindim, geliştirme ve sinematik ekiplerimiz bunları hazırlarken çok fazla çaba sarf ediyor. Öngösterim ve içeriğin resmi olarak yayımlanması arasındaki süre konusunda verdiğiniz geribildiriminiz çok doğru. Bu konudaki görüşlerinizi mutlaka Amerika’daki arkadaşlarıma ileteceğim, ancak şunu da net olarak biliyorum ki içeriklerin yayımlanma tarihlerini değiştirmek biraz zor olacak, o yüzden şimdiden bir söz vermeyeyim size. Sorularınıza gelecek olursak, birçoğu için şu anda kesin bilgiye sahip olmasam da hepsini yanıtlamak için elimden geleni yapacağım.

İlk sorumuz doğal olarak Beta’nın çıkışıyla alakalı olacak. Topluluk, Beta konusunda iyice heyecanlanmış ve artık sabırsızlanmaya başlamış durumda. Üyelerimiz de en az bizim kadar Beta’nın başlayacağı net tarihi öğrenmek istiyor. Buna bağlı olarak Beta kodlarının nasıl dağıtılacağı da merak ediliyor.

 

Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

Oyunun Beta testinin ne boyutta olacağı kesin değil, o yüzden ne kadar davetli olacak bilmiyorum ancak oyun hakkında güzel içerikler oluşturabilecek kişiler için bir liste yapıyorum ben. Siz de bana ekibiniz için 4 adet BattleTag verdiniz, dolayısıyla sizi de listeye ekleyeceğim ama Beta başlayınca hepinizin erişim kazanacağını garanti edemem.

Overwatch Beta’sı daha önceki oyunlarımızınkilerden biraz farklı olacak. O yüzden Heroes of the Storm’da olduğu gibi Beta kodları dağıtılması düşük bir ihtimal. Bizler bu konuyla alakalı resmi bir duyuru yapmadan evvel sabırla beklerseniz çok sevinirim, çünkü ben de davetler ve kodlar hakkında yanlış beklentiler yaratmak istemiyorum.

 

Beta key konusunda bize verilen cevap aslında bizi tatmin etmiş değil. Blizzard’ın sürprizlere açık yapısı nedeniyle bu konuda net bir şey söyleyemiyoruz ama düşük ihtimal denmesinin altında farklı şeylerin gizli olduğunu düşünüyoruz. Yine de aldığımız bilgiden yola çıkarak Overwatch beta key dağıtımı yapılmayacağını söyleyebiliriz. En azından şimdilik durum bundan ibaret.

Son zamanlarda Overwatch’un ücretsiz olmayacağı yönünde artan dedikodular var. Bunun yerine oyuncuların oyunu satın alıp, tüm içeriğe erişebileceği söyleniyor. Bu konuda net bir açıklama yapabilir misiniz? Oyuncuların, oyun-içi ürünleri satın alabileceği ücretsiz bir oyun mu olacak yoksa oynayabilmek için öncelikle satın alınması gereken bir oyun mu olacak?

 

Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

Bu söylentiler hakkında bilgim var ama bu konuda yorum yapmam mümkün değil. Oyunun iş modeli konusunda henüz resmi bir duyuru yapmadık ve bu duyuru gerçekleşene kadar da dedikodular, dedikodu olarak kalmaya devam edecek. Yapılan röportajlarda geliştiriciler farklı iş modelleri konusundaki endişelerini dile getirdi, ancak onlar da kesin olarak bir iş modelini kabul ya da ret etmiş değil.

WoW hayranları olarak, bir karakteri oynamadan ve ona emek vermeden önce hikâyesini okumayı, geçmişinde neler yaşadığını bilmeyi çok istiyor ve seviyoruz. Overwatch’ta da tüm karakterlerin hikâyelerinin Omnic Krizi çevresinde şekillendiğini görüyoruz. Oyunun bu hikâye kısmını geliştirmeyi ve bize daha fazla küçük haberler, çizgi romanlar ya da diğer medya unsurlarıyla desteklenmiş içerik sunmayı planlıyor musunuz?

 

Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

Geliştiricilerin yapmak istedikleri ve şu anda yapmakta oldukları bir sürü harika şey var, oyunun ve kahramanların hikâyeleri de mutlaka genişletilecek. Bunun tam olarak nasıl gerçekleşeceğini söyleme iznim yok, fakat gördüğünüz zaman bunlara bayılacağınıza eminim.

Overwatch’la alakalı yayınladığınız hemen hemen tüm içeriklerde bir Easter Egg’e rastlıyoruz. Bu ipuçlarına gelecekte gerçekleşecek olaylar için daha fazla dikkat etmeli miyiz yoksa sadece eğlence maksatlı mı yapılıyor bunlar?

 

Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

Easter Egg’ler genellikle eğlence amaçlı yapılıyor ama bazılarının da gelecek içerikler hakkında ipuçlarına sahip olduğunu inkâr edemem. Bunlara dikkat etmek hiç de fena fikir değil, ama çok elzem de değil. Topluluk üyeleri oyun hakkında ya da yayınladığımız bir videoda bir ipucu yakaladığında çok seviniyoruz ve bunların üzerine yazılan teorileri, söylentileri de çok ilginç buluyoruz.

Bizimki gibi hayran siteleri için planlarınız var mı? Örneğin, yerel bir turnuva düzenlemek istesek, kazanan oyunculara dağıtmak üzere bizlere oyun-içi para ya da başka hediyeler vermeniz mümkün müdür?

 

Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

Daha önceki oyunlarımız için geliştirilen Resmi Hayran Sitesi programını muhtemelen Overwatch için devreye almayacağız, şu an için o konuda bir planlama yok. Overwatch’la alakalı güzel içerik hazırlayan kişilere ulaşıp, bu içerikler için hediye ve bazı eşyaları verme fırsatı bulursak, mutlaka aktif ve iyi hazırlanmış siteler yanında yayıncı, Youtube kanal sahibi ve kayıtçılarla görüşeceğiz. Yerel turnuvalar için de size bir şeyler gönderebileceğimizin garantisini veremem ama her zaman için turnuva planınız ile birlikte istediğiniz şeyleri bizlere yazabilirsiniz.

Büyük haberler ya da yama notları resmi olarak yayımlanmadan 1-2 saat önce bizlere gönderip bu haberleri yerelleştirmemize müsaade eder misiniz? Böylece resmi haber ve yerelleştirilmiş hali aynı anda duyurulmuş olur.

 

Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

Katı bir şekilde hazırlanmış yayımlama programımızdan dolayı bu konuda söz verebileceğim bir şey yok ancak bu teklifinizi mutlaka ileteceğim. Böyle bir şey gerçekleşirse, resmi olarak desteklemediğimiz dillerde içerik hazırlayanlar da bu konuda memnun olacaklardır.

Beta sürecinde oyunun tanıtımı ve reklamını daha iyi yapabilmeleri için içerik hazırlayıcılara bir öncelik vermeyi düşünüyor musunuz?

 

Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

Birkaç nedenden ötürü bu soruyu yanıtlamak oldukça güç – Beta’nın nasıl bir boyuta ulaşacağını henüz bilmiyoruz. Tabii ki biz de oyunun Beta testini yapmanın yanında tanıtımını da yapmanın önemli olduğunu ve bunu da içerik hazırlayıcılarla yapmanın iyi bir yöntem olduğunu biliyoruz ancak bu kişilerin öncelikli olacağını söylemem henüz mümkün değil.

Oyunun ya da en azından web sitesinin WoW web sitesinde olduğu gibi Türkçe’ye çevrilmesi söz konusu mu? Yoksa bu işi hayran sitelerine mi vermeyi düşünürsünüz? Ayrıca Overwatch için Resmi Hayran Sitesi programı konusunda bir değişiklik oldu mu?

 

Vaneras - Avrupa Topluluk Temsilcisi

Oyunun ya da web sitesinin Türkçe’ye çevrileceğine dair bir plan duymadım, ama bu gelecekte olmayacağı anlamına gelmiyor. WoW’da olduğu gibi Overwatch’ta da büyük bir topluluk oluşursa eğer, kesinlikle bu konu gündeme gelecek ve göz önünde bulundurulacaktır. Eğer hayran siteleri içerikleri yerelleştirmek isterse bizim için uygundur, hatta memnun oluruz, ama Blizzard olarak asla bunu resmi şekilde sitelerden isteyemeyiz. Resmi olarak hayran sitesi programı olmasa da hayran siteleriyle hiç işbirliği yapmayacağız diye bir şey yok. Hayran siteleri aktif kalır, mükemmel içerikler üretir, harika topluluklar yaratırsa biz de kesinlikle bu işbirliğini sürdürmek için gerekeni yaparız.

Türkiye’de yaşadığımız için son soru da bizim burayla ilgili olsun istedik. Overwatch yakın gelecekte geçen ve haritaların gerçek dünyadaki şehirleri model alarak tasarlandığı bir oyun. İstanbul’u model alan bir harita tasarlanması da mümkün müdür? Bu şehrimiz tarihi açıdan oldukça ünlüdür ve tasarım ekibi bir denemek isterse haritaya birçok önemli bina koyabilecektir.

 

 

Bu sorumuza malesef cevap bulamadık 🙂

 

Şayet sizlerin soruları varsa bizlere yorum olarak gönderin toplu olarak bunları Blizzard’a iletelim ilk ağızdan sorularınız cevaplansın!

 

E-postaların orijinallerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

TürkOW Soruları

Veneras overwatch mail 2

Blizzard'dan Cevaplar

Veneras overwatch mail 3

Overwatch'a son eklenen kahramanlar Roadhog ve Junkrat

overwatch junkrat roadhog
Fantastik evren hastası, Blizzard hayranı, Çizer, Kedi Sahibi, Kıdemli Öğrenci.
Overwatch'ta Özel Oyunlar ve İzleyici Modu Olacak
Overwatch 2015 Blizzcon'da 2 Panel Veriyor!

Yorumlar

yazar Ashandle
TARİH
Görüntülenme 2238
  • Kürşat

    Yıllardır Türkiye’den ekmek yiyorlar hala daha pişkin pişkin Türkçe dili olmayacak diyor !!

5
Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh